Skip to content

66 Shady Nook DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block510.26
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,809
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
29%
Improvement Value:$249,700
71%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+5.2%
2024$6,105+3.7%
2023$5,889+0.4%
2022$5,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,809DeedBook 16637, Page 994Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5101, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1959