Skip to content

15 Oakleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Price
$563,500
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block510.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,993
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
27%
Improvement Value:$284,300
73%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,107+5.2%
2024$6,756+16.8%
2023$5,784+0.4%
2022$5,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$563,500
Sq Ft1,993DeedBook 19227, Page 1735Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 15460, Page 1409

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960