Skip to content

57 Cliffside DriveToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2020

Property Information

Block510.28
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,342
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
32%
Improvement Value:$230,000
68%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+5.2%
2024$5,851+7.7%
2023$5,433+5.3%
2022$5,159+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5639, Page 602

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 5067, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1961