Skip to content

52 Cliffside DriveToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 15, 1995

Property Information

Block510.29
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,514
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
32%
Improvement Value:$297,300
68%
Total Assessment$437,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713+5.4%
2024$7,320+0.8%
2023$7,265+0.5%
2022$7,232+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5305, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1962