Skip to content

87 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block510.30
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,558
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
25%
Improvement Value:$311,000
75%
Total Assessment$417,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+5.2%
2024$7,218-5.4%
2023$7,630+0.4%
2022$7,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 17166, Page 170Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4148, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1966