Skip to content

107 Cardinal DriveToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Oct 11, 2012

Property Information

Block510.30
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,324
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
34%
Improvement Value:$205,500
66%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+5.2%
2024$5,392+10.1%
2023$4,897+0.4%
2022$4,876+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 15401, Page 1064

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4402, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1970