Skip to content

1 Cedarwood DriveToms River, NJ 08755

Built 2021

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block513.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,840
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
26%
Improvement Value:$441,900
74%
Total Assessment$599,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,924+5.2%
2024$10,384-1.4%
2023$10,529+315.9%
2022$2,531+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,840DeedBook 18696, Page 181Recorded9/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 17534, Page 1047Recorded7/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 5639, Page 908

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4144, Page 297