Skip to content

39 Cedarwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1956

Last Sale Date
Sep 13, 1995

Property Information

Block513.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,277
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
39%
Improvement Value:$251,300
61%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+5.2%
2024$7,102-2.2%
2023$7,265+0.4%
2022$7,233+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5311, Page 903

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4933, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1956