Skip to content

43 Cedarwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1954

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Jun 16, 2009

Property Information

Block513.02
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,339
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
62%
Improvement Value:$93,400
38%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,451+5.2%
2024$4,231-8.6%
2023$4,627+0.4%
2022$4,606+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 14375, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 1954