Skip to content

254 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block513.02
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,308
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$654,000
44%
Improvement Value:$832,400
56%
Total Assessment$1,486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,067+5.2%
2024$25,730-20.4%
2023$32,327+0.4%
2022$32,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990