Skip to content

15 Cedarwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block513.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,192
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
58%
Improvement Value:$112,900
42%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+5.2%
2024$4,655-2.7%
2023$4,785+0.4%
2022$4,764+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948