Skip to content

28 Cedarwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1955

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block528.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,996
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
41%
Improvement Value:$248,200
59%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,615+22.1%
2024$6,237-5.0%
2023$6,563+0.4%
2022$6,534+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,996DeedBook 19640, Page 1864Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 17303, Page 424Recorded11/16/2018

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 16715, Page 1160Recorded4/20/2017

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 10578, Page 1592

Property Built

Built

Year Built: 1955