Skip to content

20 Chestnut Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block528.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,242
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
48%
Improvement Value:$178,000
52%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,228+5.2%
2024$5,920+3.8%
2023$5,704+0.4%
2022$5,679+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,242DeedBook 18506, Page 253Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$176,472

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 16378, Page 967Recorded4/28/2016

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 12307, Page 846

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5602, Page 179

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4205, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1955