Skip to content

8 Pine View DriveToms River, NJ 08755

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block529.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,638
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
47%
Improvement Value:$192,900
53%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+5.2%
2024$6,299+2.4%
2023$6,152+0.4%
2022$6,125+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$46,568
DeedBook 12059, Page 1986

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4592, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1949