Skip to content

5 Chestnut Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block529.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class15
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,272
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
66%
Improvement Value:$82,800
34%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,494+5.2%
2024$4,272-14.2%
2023$4,978+0.5%
2022$4,955+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
Sq Ft1,272DeedBook 18933, Page 1679Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5075, Page 721

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4392, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1958