Skip to content

Route 37 West

Toms River, NJ 08755

Built 1985
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block530
Lot3
QualifierC0202
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,763
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
34%
Improvement Value:$291,000
66%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+5.2%
2024$7,634-9.1%
2023$8,397+0.4%
2022$8,360+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,763DeedBook 20055, Page 192Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 10392, Page 1727

Property Built

Built

Year Built: 1985