Skip to content

473 River TerraceToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Aug 4, 2014

Property Information

Block533.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,271
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$231,400
69%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,144+5.2%
2024$5,840+10.0%
2023$5,311+0.4%
2022$5,287+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 15865, Page 1295Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 11706, Page 1806

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5667, Page 951

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3902, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1962