Skip to content

445 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block533.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,828
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
75%
Improvement Value:$40,200
25%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,881-66.0%
2024$8,466+13.4%
2023$7,467+17.6%
2022$6,352+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,828DeedBook 17856, Page 1140Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,828DeedBook 17540, Page 1341Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5406, Page 274

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4691, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1966