Skip to content

6 Monticello CourtToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2011

Property Information

Block533.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,244
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
31%
Improvement Value:$261,800
69%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+5.2%
2024$6,540-14.7%
2023$7,670+0.4%
2022$7,637+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4422, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1965