Skip to content

5 Monticello CourtToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block533.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,524
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$234,600
69%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,221+5.2%
2024$5,913+1.3%
2023$5,839+0.4%
2022$5,814+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 17443, Page 945Recorded4/17/2019

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 16565, Page 286Recorded11/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965