Skip to content

79 Serenity PlaceToms River, NJ 08755

Built 2004

Last Sale Price
$344,400
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block533.01
Lot31.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,970
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
36%
Improvement Value:$313,400
64%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,857+5.2%
2024$8,420-20.5%
2023$10,594+0.4%
2022$10,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$344,400
DeedBook 12385, Page 350

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 11881, Page 1366

Property Built

Built

Year Built: 2004