Skip to content

485 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block533.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,050
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
32%
Improvement Value:$220,900
68%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,916+5.2%
2024$5,624+20.5%
2023$4,667+0.4%
2022$4,646+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 16509, Page 943Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 15882, Page 119Recorded8/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960