Skip to content

479 River TerraceToms River, NJ 08753

Built 1962
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 19, 2015

Property Information

Block533.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,251
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
28%
Improvement Value:$262,000
72%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,665+5.2%
2024$6,335+18.2%
2023$5,361+0.4%
2022$5,337+4.5%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-013975-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 16042, Page 630Recorded3/31/2015

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5591, Page 583

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5161, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1962