Skip to content

23 Charlen RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Feb 6, 2014

Property Information

Block533.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,611
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
27%
Improvement Value:$262,200
73%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559+5.2%
2024$6,235+12.0%
2023$5,566+0.4%
2022$5,542+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 15744, Page 388Recorded2/11/2014

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965