Skip to content

55 Norwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$173,900
Last Sale Date
Sep 21, 2001

Property Information

Block533.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,644
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
38%
Improvement Value:$156,400
62%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,614+5.2%
2024$4,386-15.6%
2023$5,198+0.4%
2022$5,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook 10562, Page 142

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 5041, Page 980

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4078, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1964