Skip to content

39 Norwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Mar 4, 1997

Property Information

Block533.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,164
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
31%
Improvement Value:$207,600
69%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+5.2%
2024$5,203+15.7%
2023$4,499+0.4%
2022$4,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5452, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1959