Skip to content

491 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block533.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,221
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
33%
Improvement Value:$220,100
67%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,993+5.2%
2024$5,697-8.0%
2023$6,190+0.4%
2022$6,163+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 16672, Page 1385Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 10135, Page 412

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4283, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1959