Skip to content

28 Williamsburg DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Aug 9, 2011

Property Information

Block533.06
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,602
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
33%
Improvement Value:$233,000
67%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+5.2%
2024$5,989+1.1%
2023$5,922+0.4%
2022$5,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 14957, Page 1664

Property Built

Built

Year Built: 1965