Skip to content

74 Sutton PlaceToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Mar 24, 2008

Property Information

Block533.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,392
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
33%
Improvement Value:$204,700
67%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+5.2%
2024$5,257-17.3%
2023$6,355+0.4%
2022$6,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 14000, Page 460

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12567, Page 775

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3675, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1961