Skip to content

20 Sutton PlaceToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2007

Property Information

Block533.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,050
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$217,200
70%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649+5.2%
2024$5,370+20.1%
2023$4,471+0.4%
2022$4,452+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5443, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1965