Skip to content

17 Marjorie DriveToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block533.07
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,492
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
33%
Improvement Value:$210,300
67%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,687+10.3%
2024$5,156+5.4%
2023$4,890-4.4%
2022$5,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,492DeedBook 19322, Page 683Recorded3/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1964