Skip to content

65 Marjorie DriveToms River, NJ 08755

Built 1963

Last Sale Price
$368,100
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block533.07
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,375
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
27%
Improvement Value:$265,100
73%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612+5.2%
2024$6,285+20.5%
2023$5,218+0.4%
2022$5,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,100
Sq Ft1,375DeedBook 18838, Page 769Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5518, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1963