Skip to content

71 Marjorie DriveToms River, NJ 08755

Built 1963

Last Sale Date
Oct 1, 1995

Property Information

Block533.07
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,245
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
29%
Improvement Value:$240,100
71%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,907+5.4%
2024$5,603+20.6%
2023$4,645+0.5%
2022$4,623+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5311, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1963