Skip to content

67 Morgan RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block533.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,192
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
25%
Improvement Value:$312,000
75%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,575+5.2%
2024$7,201+15.5%
2023$6,235+0.4%
2022$6,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$364,000
Sq Ft2,192DeedBook 17859, Page 175Recorded4/17/2020

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 16770, Page 1659Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 16536, Page 608Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5599, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1965