Skip to content

75 Morgan RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block533.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,401
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$235,000
70%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+5.2%
2024$5,851+8.9%
2023$5,371+0.4%
2022$5,347+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 14437, Page 385

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4754, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1965