Skip to content

501 Lakehurst RoadToms River, NJ 08753

Built 2022
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block533.09
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage---
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
71%
Improvement Value:$323,200
29%
Total Assessment$1,123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,453+5.2%
2024$19,443+115.1%
2023$9,041-64.8%
2022$25,716+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft6,006DeedBook 16843, Page 1194Recorded8/21/2017