Skip to content

519 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1964

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block533.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,984
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
24%
Improvement Value:$348,700
76%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+5.2%
2024$7,975+8.8%
2023$7,330+0.4%
2022$7,297+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 17120, Page 993Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14401, Page 1890

Property Built

Built

Year Built: 1964