Skip to content

503 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block533.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,480
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
26%
Improvement Value:$314,600
74%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,714+5.2%
2024$7,333+25.8%
2023$5,829+0.4%
2022$5,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 16357, Page 381Recorded4/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963