Skip to content

19 Williamsburg DriveToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block533.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,382
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
23%
Improvement Value:$353,200
77%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+5.2%
2024$7,983+4.3%
2023$7,655+0.4%
2022$7,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,382DeedBook 18127, Page 249Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,491DeedBook 16078, Page 1766Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4504, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1965