Skip to content

384 River TerraceToms River, NJ 08755

Built 1963

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jun 18, 1993

Property Information

Block534.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,944
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$190,900
57%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,117+5.2%
2024$5,814-3.4%
2023$6,017+0.4%
2022$5,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5076, Page 240

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4198, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1963