Skip to content

23 Mt Vernon DriveToms River, NJ 08755

Built 1925

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
Jul 2, 1993

Property Information

Block534.02
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage756
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
70%
Improvement Value:$63,200
30%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,791+5.2%
2024$3,604-1.5%
2023$3,657+0.4%
2022$3,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5077, Page 989

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 3734, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925