Skip to content

419 Bertha RoadToms River, NJ 08755

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block534.02
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,296
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
37%
Improvement Value:$181,200
63%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+5.2%
2024$4,971-13.1%
2023$5,721+0.4%
2022$5,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,296DeedBook 19945, Page 637Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$46,200
DeedBook 3602, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1964