Skip to content

106 Foxwood TerraceToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block534.02
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,379
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$215,600
68%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,747+5.2%
2024$5,463+4.0%
2023$5,253+0.4%
2022$5,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,379DeedBook 16791, Page 290Recorded7/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966