Skip to content

35 Mt Vernon DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block534.02
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,188
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$187,600
66%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,164+5.2%
2024$4,909-17.2%
2023$5,932+0.4%
2022$5,906+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4678, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1966