Skip to content

15 Mt Vernon DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block534.02
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,379
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
34%
Improvement Value:$223,400
66%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+5.2%
2024$5,892+7.4%
2023$5,486+0.4%
2022$5,462+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10509, Page 1671

Property Built

Built

Year Built: 1966