Skip to content

377 Luane RoadToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block534.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,526
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
36%
Improvement Value:$257,700
64%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+11.0%
2024$6,606-2.3%
2023$6,758+0.4%
2022$6,729+27.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 13224, Page 1354

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10531, Page 707

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5274, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1959