Skip to content

373 Luane RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 2, 2005

Property Information

Block534.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,200
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
49%
Improvement Value:$149,400
51%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,361+5.2%
2024$5,096+0.7%
2023$5,063+0.4%
2022$5,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12756, Page 647

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4979, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1964