Skip to content

35 Newman DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block534.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
58%
Improvement Value:$106,200
42%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,611+5.2%
2024$4,383-2.6%
2023$4,501+0.4%
2022$4,482+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962