Skip to content

105 Foxwood TerraceToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block534.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,245
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
33%
Improvement Value:$200,800
67%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+5.2%
2024$5,190+0.8%
2023$5,150+0.4%
2022$5,128+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965