Skip to content

367 Lakehurst RoadToms River, NJ 08755

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block534.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class10
Description3456
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage3,456
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
29%
Improvement Value:$552,000
71%
Total Assessment$777,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,160+5.2%
2024$13,460-11.2%
2023$15,150+0.4%
2022$15,084+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 17150, Page 1213Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$693,440
DeedBook 10545, Page 693

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 10046, Page 1006

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5579, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1980